STAFF

HOPE Leadership

Adam Ecklund

Director

Helen Blaxland

Special Advisor to the Director & Interm HR Manager

Isabel Searson

Academic Head & Phnom Penh Campus Principal

Melissa Baumbach

Siem Reap Campus Principal

Kate Roden

Marketing & Communications Manager

Matthew Lindfield

ICT Manager

Tony Payne

Business Services Manager

PHNOM PENH

Administration

Rachel Meyer

Executive Assistant to Director & Front Office Supervisor

 

Bunnak Ket

Front Office Assistant

Sina Asiata

Enrollment Coordinator

John Phifer

Compliance Coordinator

James Brand

Senior Finance Administrator

Bunnary Bou

Cashier

Sa Em Yon

Tax Accountant

Phanna Rum

Accountant

Tom Omondi

Senior ICT Officer

Sreyrath Tom

ICT Technician

Sorya Suos

HR Admin Assistant

Edizza Mora

Recruitment HR Officer

Chanseng Chheng

Khmer HR Officer

Academic Administration

Adam Honeybun

Primary Deputy Principal & Grade 5 Teacher

Andrew Wishart

Middle School Deputy Principal & Grade 6 Teacher

Jane Lim

High School Deputy Principal & Geography Teacher

Elizabeth Shin

Academic Office Coordinator

Sophorn Lim

Academic Office Assistant

Student Support

Irene Esguerra

Student Well-Being Coordinator

Russell Mills

Guidance Counselor

Cindy Omondi

ARC Coordinator

Amy Schantz

Special Education Needs Teacher

Sreyleak Khorn

ARC & Grade 6 Teacher Assistant

Primary School

Melissa Lindfield Seager

Preschool Teacher

Mhay Betong

Preschool Teacher

Mesa Thach

Preschool Teacher Assistant

Rachna Pov

Preschool Teacher Assistant

Gabrielle Ek

Kindergarten Teacher

Narin Phey

Kindergarten Teacher Assistant

Charleen Caput

Grade 1 Teacher

Hany Chay

Grade 1 Teacher Assistant

Amera Gardose

Grade 2 Teacher

Samnang Chum

Grade 2 Teacher Assistant

Sarah Kennedy

Grade 3 Teacher

Pisey Ol

Grade 3 Teacher Assistant

Rebekah Watson

Grade 4 Teacher

Rothy Mon

Grade 4 Teacher Assistant

Glenda Willcock

Grade 5 Teacher

Tim Stewart

Grade 5 & PE Teacher

Chanthol Chhon

Grade 5 Teacher Assistant

Athletics and Specialties

Lorinda Wishart

Athletic Director

Tim Hatch

PE Teacher

Lyda Seng

PE Teacher Assistant

Taara Portela

Music Teacher

Jeanine Gooch

Art Teacher

Nit Khin

Art Teacher Assistant

Sophal Oeun

Library Assistant

Languages

Sarah Moon

Korean Language Teacher

Jinyoung An

Korean Language Teacher

Jonathan Sor

Khmer Language Teacher

Isabelle Peduzy

French Language Teacher

Yamel Calixto

Spanish Language Teacher

Secondary School

Esther Payne

Middle School Teacher

Benjamin Doudt

Christian Perspectives Teacher

Gina Polley

Business Management Teacher

Eric Wolthuis

Social Studies Teacher

Katie Richards

History Teacher

Daniel Hatch

English Teacher

Renee Boring

English Teacher

Jovelyn Delos Santos

English & TOK Teacher

Grace Hatch

English Teacher

Tehillah Smith

English Teacher

John Kennedy

Math Teacher

Crystal McMaster

Math Teacher

Amber Norris

Math Teacher

Travis Pappa

Math Teacher

Micah Coats

Physics & Math Teacher

Karen Reardon

Computer Science Teacher

Maria Renee

Computer Science Teacher

Dougal Strahan

Biology Teacher

Philip Prasad

Chemistry Teacher

Jessica Powell

Science Teacher

Seyha Song

Lab Technician

Maintenance & Cleaning

La Heang

Head of Maintenance

Ra Ouy

Maintenance

Reaksa Chea

Maintenance

Lida Chheng

Maintenance

Leang Hor Chea

Maintenance

Chamroeun Meng

Maintenance & Driver

Vanry Thou

Head Cleaner

Sreynoch Soeun

Cleaner

Vandy Mao

Cleaner

Sokhol Nou

Cleaner

Len Yok

Cleaner

Siengly Sarin

Cleaner

Samnang Mao

Cleaner

Horn Nav

Cleaner

SIEM REAP

Academic Office

Melissa Baumbach

Siem Reap Campus Principal & History/Geography Teacher

Choucy Moa

Office Coordinator

Sarin Chhet

Cashier

Vichhai Samrith

IT Technician

Primary School

Glenda Ramos

Preschool Teacher

Seangly Chan

Preschool Teacher Assistant

Kate Chhin

Kindergarten & G1 Teacher

Sreilam Rous

Kindergarten & G1 Teacher Assistant

Elizabeth Mundora

Grade 2 & 3 Teacher

Phirun Thorn

Grade 2 & 3 Teacher Assistant

Peter Hwang

Grade 4 & 5 Teacher

Maria Voun

Grade 4 & 5 Teacher Assistant

Secondary School & Specialties

Meghan Lutz

Secondary Math Teacher

David Sundaram

Secondary Science Teacher

Heather Korm

Deputy Principal & Secondary English Teacher

Phalla Korm

Khmer & Secondary PE Teacher

Jessica Lorenzini

Library & Art Teacher

Chantrea Muth

Library & Science Lab Teacher Assistant

Facilities

Phork Phal

Maintenance Supervisor

Thea Ouen

Maintenance & Driver

Solei Lem

Gardener & Groundskeeper

Hach Chea

Cleaner

Sophann Pen

Cleaner

Sophin Chea

Cleaner