STAFF

ADMINISTRATION

Adam Ecklund

Director

Helen Blaxland

Special Advisor to the Director

Matthew Lindfield

IT Manager

Kate Roden

Communications & Marketing Manager

Nick Byles

Finance

HOPE PHNOM PENH

Elizabeth Shin

Academic Office Coordinator

Adam Honeybun

Primary Deputy Principal & Year 5 Teacher

Andrew Wishart

Middle School Deputy Principal & Classroom Teacher

Jane Lim

High School Deputy Principal & Geography Teacher

Max Bui

Preschool Teacher

Mesa Thach

Preschool Assistant Teacher

Rachna Pov

Preschool Assistant Teacher

Gabrielle Ek

Kindergarten Teacher

Narin Phey

Kindergarten Assistant Teacher

Charleen Caput

Year 1 Teacher

Hany Chay

Year 1 Assistant Teacher

Amera Gardose

Year 2 Teacher

Samnang Chum

Year 2 Assistant Teacher

Sarah Kennedy

Year 3 Teacher

Pisey Ol

Year 3 Assistant Teacher

Rebekah Watson

Year 4 Teacher

Rothy Mon

Year 4 Assistant Teacher

Glenda Willcock

Year 5 Teacher

Tim Stewart

Year 5 Teacher

Chanthol Chhon

Year 5 Assistant Teacher

Mhay Betong

Primary Teacher

Melissa Lindfield Seager

Primary Cover Teacher

Irene Esguerra

Student Wellbeing Counselor

Russell Mills

Guidance Counsellor & Child Safety Coordinator

Katri Sannelvuo-Pitkanen

Primary Music Teacher

Taara Portela

Secondary Music Teacher

Jeanine Gooch

Library Assistant & Primary Art Teacher

Nit Khin

Art Teacher Assistant

Lorinda Wishart

IGCSE & IB Sports Health & Exercise

Tim Hatch

Secondary PE and CP Teacher

Lyda Seng

PE Teacher Assistant

Cindy Omondi

ARC Coordinator

Amy Schantz

Special Education Needs Teacher

Sreyleak Khorn

ARC & Year 6 Assistant Teacher

Sophal Oeun

Library Assistant

Jonthan Sor

Khmer Teacher

Yamel Calixto

Secondary Spanish Teacher

Jinyoung An

Korean Language Teacher

Sarah Moon

Korean Language Teacher

Isabelle Peduzy

Secondary French Language Teacher

Benjamin Doubt

Bible Teacher

Elizabeth Priyanka

Math Teacher

Katie Richards

History Teacher

Karen Reardon

Computer Science & Math Teacher

John Kennedy

Secondary Mathematics Teacher

Daniel Hatch

Secondary English / ELL Teacher

Gina Polley

IB / IGCSE Business Management Teacher

Maria Renee

Computer Science Teacher

Renee Boring

Secondary English Teacher

Jovelyn Delos Santos

Secondary English Teacher

Grace Hatch

Secondary English Teacher

Micah Coats

Secondary Physics and Maths Teacher

Dougal Strahan

Secondary Science Teacher

.

Chemistry Teacher

Seyha Song

Lab Technician

Bunnary Bou

Cashier

Sa Em Yon

Tax Accountant

Phanna Rum

Accountant

Bunnack Ket

Office Coordinator

Verlyn Montecalvo

Health Officer

Vorleak Ho

Accademic Office Assistant

Sorya Suos

HR Admin Assistant Liaison

John Phifer

Compliance Coordinator

Tom Omondi

Senior ICT Officer

Sreyrath Tom

ICT Technician

Edizza Mora

Recruitment HR Officer

Chanseng Chheng

Khmer HR Officer

La Heang

Head of Maintenance

Lida Chhen

Maintenance

Ra Ouy

Maintenance

Chamroeun Meng

Maintenance & Driver

Ernie Gardose

Maintenance

.

Maintenance

Vanry Thou

Head Cleaner

Sreynoch Soeun

Cleaner

Vandy Mao

Cleaner

Sokhol Nou

Cleaner

Len Yok

Cleaner

Nea Yon

Cleaner

Samnang Mao

Cleaner

Horn Nav

Cleaner

HOPE SIEM REAP

Melissa Baumbach

Principal
Secondary CP & SOS Studies Teacher

Choucy Moa

Office Coordinator

Sarin Chhet

Cashier

Vichhai Samrith

IT Technician

Glenda Ramos

Kindergardent & Y1 Teacher

Maria Voun

Preschool Assistant Teacher

Sreilam Rous

Kindergarten & Y1 Teacher Assistant

Peter Hwang

Primary Teacher

Meghan Pickett

Math & PE Teacher

Chantrea Muth

Library & Science Lab Assistant Teacher

Jessica Lorenzini

Library & Art Teacher

Phirun Thorn

Year 4/5 Assistant Teacher

David Sundaram

Science Teacher

Elizabeth Mundora

Primary Teacher

Kate Chhin

Primary Teacher

Heather Korm

Middle School Teacher

Phalla Korm

Khmer & Cover Teacher

Seangly Chan

Year 2 /3 Assistant Teacher

Phork Phal

Maintenance Supervisor

Thea Ouen

Maintenance & Driver

Hach Chea

Cleaner

Sophann Pen

Cleaner

Pin It on Pinterest